Laskuvarjotoimikunta

Laskuvarjotoimikunta on suomalaisen laskuvarjourheilun korkein valtakunnallinen asiantuntijaelin. Se toimii Suomen Ilmailuliitto ry:n alaisuudessa. Laskuvarjotoimikunta edustaa suomalaisia hyppääjiä ja hyppykerhoja sekä tehostaa lajin näkyvyyttä Suomessa.

 

Laskuvarjotoimikunnan puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja valitaan Suomen Ilmailuliiton syyskokouksessa ja he määrittelevät toimikunnan muut jäsenet.

 

Toimikunta koostuu siis puheenjohtajasta, varapuheenjohtajasta sekä sen alaisista aihekokonaisuuksista (kuten: kalusto, kilpailu, koulutus, turvallisuus, hyppylentäminen) vastaavista henkilöistä.

 

Kaikki toimikunnan jäsenet ovat hyppääjiä, jotka tekevät yhdistystyötä vapaaehtoisvoimin. Toimikunnan tavoittaa sähköpostilla lt@laskuvarjotoimikunta.fi ja kalustoasioiden asiantuntijat osoitteella ktr@laskuvarjotoimikunta.fi.  Eksaminaattorit tavoittaa sähköpostitse osoitteella eksaminaattorit@laskuvarjotoimikunta.fi 

 

Voit myös ottaa yhteyttä laskuvarjotoimikunnan jäseniin oheisilla sähköpostosoitteilla. Palautetta laskuvarjotoimikunnalle ja sen alaisille työryhmille voit lähettää käyttämällä edellä mainittuja sähköpostiosoitteita.

 

Toimikunnan verkkosivut löytyvät osoitteesta www.laskuvarjotoimikunta.fi ​ja Facebook-sivut: www.facebook.com/Laskuvarjotoimikunta.

 

Laskuvarjotoimikunta 2024

 

Puheenjohtaja 

Timo Kokkonen, puheenjohtaja ja tiedotus

Oulu Skydive Center ry

timo.kokkonen@laskuvarjotoimikunta.fi, 040 510 5467

 

 

Varapuheenjohtaja

Petri Lydén, oppilaskoulutus ja kuvunkäsittely

Tampereen Laskuvarjokerho ry
Skydive Finland ry

petri.lyden@laskuvarjotoimikunta.fi, 050 543 4633

 

Simo Leminen, kilpailu ja tuomarointi
Tampereen Laskuvarjokerho ry

simo.leminen@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

Kimmo Paularanta, turvallisuus ja kouluttajakoulutus sekä verkkosivut
Oulu Skydive Center ry

kimmo.paularanta@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

Henrik Erkkilä, tietojärjestelmät
Oulu Skydive Center ry

henrik.erkkila@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

 

Leena Väistö, vapaalentotunnelilentäminen ja valmennus
Skydive Finland ry

leena.vaisto@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

Tomi Kallunki, tandemkoulutus ja kalustoasiat
Skydive Karjala ry

tomi.kallunki@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

Jussi Sistonen, kalustoasiat ja kuvunkäsittely
Skydive Finland ry

jussi.sistonen@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

Olli-Pekka Luomajoki, hyppylentäminen
Skydive Karjala ry

olli-pekka.luomajoki@laskuvarjotoimikunta.fi

 

 

 

Olli Tammi, oppilaskoulutus ja oppimisympäristöt
Skydive Karjala ry

olli.tammi@laskuvarjotoimikunta.fi

 

Lentopaikat

Lentopaikat

Termiikkiennuste

Termiikkiennuste

Ilmailukartta

Flygt

Jäsenkerhot

Suomen Ilmailuliitolla on ympäri maata yli 200 jäsenkerhoa, joissa ilmailua harrastetaan.

ETSI JÄSENKERHOJA