lukeaksesi lehdessä julkaistut artikkelit
Kirjaudu jäsentunnuksilla
drone_ikonikuva_uusi

Pistetilanne

Pistetilanne

 OuluLahtiKuopioToijalaPorvooRiihimäkiYhteensä
Aleksi153328413230136
gm3220203725114
NMC231814
352220100
Putte12151629292296
CrashCopterGood14111331192791
Ollzer13251824211688
MeatG221710242184
Jannek19927181882
Ledimestari151121161971
JUHHisi7820231768
Nazze1110718171460
Kordets6252758
EEPP2126261357
Jusmos262854
MKI10516111552
IleFPV91317847
Pillpoppa4222046
Zirojfpv13414151245
tukiaism231235
THiiron110101132
LazyFPV3030
Aarni121426
HH2424
roxeh16824
S1mppa513624
Gespar2323
_samppus_114823
JanneE91221
JaniJL1919
Nobotic4282519
Mece61319
Kankki51616
Jukka135716
KimN7916
Buster1515
Matt1414
OP5611
Randomhero3710
Loke1010
JuriFPV99
Fujykky99
Spiikki538
Majuhka44
Laama314
-Fretti314
Juzu_8244
Atzisfpv22
IzzyFPV22
Krisko7122
Kouhia11

Taulukosta on poistettu kaikki Oulussa kilpailleet ulkomaalaiset kilpailijat, jotta taulukkoa olisi helpompi lukea.

Pisteiden määräytyminen

  • Kilpailija voi osallistua kaikkiin haluamiinsa kilpailuihin, mutta lopputuloksiin kerätään neljän parhaan kisan perusteella pisteet.
    • Pisteet lasketaan jokaisesta kisasta FAI:n kaavan mukaisesti
    • Paras kisa määritellään siten mistä tulee eniten pisteitä
    • Tasatilanteissa katsotaan viidennen kisan sijoitusta ja jos tämän jälkeen ollaan edelleen tasoissa katsotaan kuudetta kilpailua.
  • Suomi Cupissa noudatetaan FAI F9U World Cup pistejärjestelmää
  • Pisteitä on jaossa kilpailijoiden lukumäärän mukaan, kuitenkin maksimissaan 40 pistettä
  • Saadakseen pisteitä tulee kilpailijan tulla maaliin vähintään yhdessä lähdössä
  • Pisteitä jaetaan seuraavanlaisesti:

 

A) Kilpailussa yli 40 kilpailijaa

Sijoitus1234...40 ja sen jälkeen
Pisteet40393837...1

 

B) Kilpailussa 40 tai alle 40 kilpailijaa (K)

Sijoitus12345...K-1K
PisteetKK-1K-2K-3K-4...21

 

Bonuspisteet

Kilpailussa on jaossa top 3 kilpailijoille bonuspisteitä seuraavanlaisesti:

  • Kilpailun ensimmäinen, K/5 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 8 pistettä
  • Kilpailun toinen, K/8 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 5 pistettä
  • Kilpailun kolmas, K/13 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 3 pistettä

 

Lentopaikat

Lentopaikat

Termiikkiennuste

Termiikkiennuste

Ilmailukartta

Aviamaps

Jäsenkerhot

Suomen Ilmailuliitolla on ympäri maata yli 200 jäsenkerhoa, joissa ilmailua harrastetaan.

ETSI JÄSENKERHOJA