lukeaksesi lehdessä julkaistut artikkelit
Kirjaudu jäsentunnuksilla
drone_ikonikuva_uusi

Pistetilanne

Pistetilanne

 KelkoKihuJämiNinja BlitzYhteensä
Aarni62127
Akke142943
Aleksi1519283626109
Anti23153371
Apparatus FPV1708
Armis3737
Art-O88
Barux2222
Barux3535
Beejii22
CrashCopterGood515525
DiAleksi00
Eepp121628
Ehitaja2525
FarinsFPV1919
Flo'R2121
Gespar28312435118
GM1526321891
HH823282786
IleFPV991129
JaniFPV710102552
JanneE13182455
JuHHisi1441533
Jusmos25203984
Kankki51722331789
Kordets1081634
KP3131
Kris1414
Kuha31114
LazyFPV17182055
Ledimestari616131247
Liquidas1717
Lirtsa11
MeatG1821112272
MidlifeCrisis77
Mki4931026
MV4141
NMC1119302989
Nule2323
Nullit44
Ollzer1213272880
Pawelos2020
Putte1601935
SawoFpv55
Snowyeti4444
SpaglFPV3434
Synomi33
TeeSCee22
ToPe4848
WreckerFpv202646
ZirojFpv26210
Zitkus1212
Zxiicci01313
Acilius00
Nobotic FPV01414
MaiOnHigh00
Frodotus00
Xami00
Eddie00
Oulun Paskin00
Prandtl00
JanneK2323
Juri FPV99
Nazze FPV88
Laama77
MajuhkaFPV66
Mama55
Spiikki44
Roxeh33
Kouhia11

 

Pisteiden määräytyminen

 

  • Suomi Cupissa noudatetaan FAI F3U World Cup pistejärjestelmää
  • Pisteitä on jaossa kilpailijoiden lukumäärän mukaan, kuitenkin maksimissaan 40 pistettä
  • Saadakseen pisteitä tulee kilpailijan tulla maaliin vähintään yhdessä lähdössä
  • Pisteitä jaetaan seuraavanlaisesti:

 

A) Kilpailussa yli 40 kilpailijaa

Sijoitus1234...41 ja sen jälkeen
Pisteet40393837...0

 

B) Kilpailussa 40 tai alle 40 kilpailijaa (K)

Sijoitus12345...K-1K
PisteetKK-1K-2K-3K-4...21

 

Bonuspisteet

Kilpailussa on jaossa top 3 kilpailijoille bonuspisteitä seuraavanlaisesti:

  • Kilpailun ensimmäinen, K/5 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 8 pistettä
  • Kilpailun toinen, K/8 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 5 pistettä
  • Kilpailun kolmas, K/13 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 3 pistettä

 

Lentopaikat

Lentopaikat

Termiikkiennuste

Termiikkiennuste

Ilmailukartta

Ilmailukartta

Jäsenkerhot

Suomen Ilmailuliitolla on ympäri maata yli 200 jäsenkerhoa, joissa ilmailua harrastetaan.

ETSI JÄSENKERHOJA