Pistetilanne

Pistetilanne

 OuluLahtiKuopioToijalaPorvooRiihimäkiYhteensä
Aleksi153328413230136
gm3220203725114
NMC231814
352220100
Putte12151629292296
CrashCopterGood14111331192791
Ollzer13251824211688
MeatG221710242184
Jannek19927181882
Ledimestari151121161971
JUHHisi7820231768
Nazze1110718171460
Kordets6252758
EEPP2126261357
Jusmos262854
MKI10516111552
IleFPV91317847
Pillpoppa4222046
Zirojfpv13414151245
tukiaism231235
THiiron110101132
LazyFPV3030
Aarni121426
HH2424
roxeh16824
S1mppa513624
Gespar2323
_samppus_114823
JanneE91221
JaniJL1919
Nobotic4282519
Mece61319
Kankki51616
Jukka135716
KimN7916
Buster1515
Matt1414
OP5611
Randomhero3710
Loke1010
JuriFPV99
Fujykky99
Spiikki538
Majuhka44
Laama314
-Fretti314
Juzu_8244
Atzisfpv22
IzzyFPV22
Krisko7122
Kouhia11

Taulukosta on poistettu kaikki Oulussa kilpailleet ulkomaalaiset kilpailijat, jotta taulukkoa olisi helpompi lukea.

Pisteiden määräytyminen

  • Kilpailija voi osallistua kaikkiin haluamiinsa kilpailuihin, mutta lopputuloksiin kerätään neljän parhaan kisan perusteella pisteet.
    • Pisteet lasketaan jokaisesta kisasta FAI:n kaavan mukaisesti
    • Paras kisa määritellään siten mistä tulee eniten pisteitä
    • Tasatilanteissa katsotaan viidennen kisan sijoitusta ja jos tämän jälkeen ollaan edelleen tasoissa katsotaan kuudetta kilpailua.
  • Suomi Cupissa noudatetaan FAI F9U World Cup pistejärjestelmää
  • Pisteitä on jaossa kilpailijoiden lukumäärän mukaan, kuitenkin maksimissaan 40 pistettä
  • Saadakseen pisteitä tulee kilpailijan tulla maaliin vähintään yhdessä lähdössä
  • Pisteitä jaetaan seuraavanlaisesti:

 

A) Kilpailussa yli 40 kilpailijaa

Sijoitus1234...40 ja sen jälkeen
Pisteet40393837...1

 

B) Kilpailussa 40 tai alle 40 kilpailijaa (K)

Sijoitus12345...K-1K
PisteetKK-1K-2K-3K-4...21

 

Bonuspisteet

Kilpailussa on jaossa top 3 kilpailijoille bonuspisteitä seuraavanlaisesti:

  • Kilpailun ensimmäinen, K/5 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 8 pistettä
  • Kilpailun toinen, K/8 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 5 pistettä
  • Kilpailun kolmas, K/13 pyöristettynä lähimpään tasalukuun, kuitenkin maksimissaan 3 pistettä

 

Lentopaikat

Lentopaikat

Termiikkiennuste

Termiikkiennuste

Ilmailukartta

Flygt

Jäsenkerhot

Suomen Ilmailuliitolla on ympäri maata yli 200 jäsenkerhoa, joissa ilmailua harrastetaan.

ETSI JÄSENKERHOJA