Tuloksia aiemmilta vuosilta

 

Piirustuskilpailun 2023 Suomen osakilpailun parhaat

Vuoden 2023 kilpailun teemana oli harraste- ja urheiluilmailu ja ympäristö.  Alla on kunkin sarjan Suomen osakilpailun voittajien piirustukset. Ilmailuliitto palkitsi sarjojen kolme parasta kunniakirjalla ja taiteilijatarvikkeilla.  Liitto lähetti Suomen osakilpailun voittajien työt kansainväliseen FAI:n järjestämään piirustuskilpailuun. 10–13-vuotiaiden sarjan voittaja Julia Nurminen sijoittui  FAI:n kansainvälisessä kilpailussa toiseksi.

 

6–9-vuotiaiden sarjan voittaja on Olivia Ilomäki

 

Julia Nurminen voitti Suomen osakilpailuin ja sijoittui FAI:n loppukilpailussa toiseksi. Hän osallistui kilpailuun 10–13-vuotiaiden sarjassa.

 

10–13-vuotiaiden sarjan toiseksi tullut on Ronja Pantsar.

 

10–13-vuotiaiden kolmasneksi tullut on Taimi Kujanpää .kuumailmapallo
14–17-vuotiaiden sarjan voittaja Saana Kauranen
14–17-vuotiaiden sarjan toinen on Helena Hirvonen.
14–17-vuotiaiden sarjan kolmas on Tien Le.

 

 

 

Vuoden 2022 kilpailu

Teema: Suunnittele täydellinen lentokone

 

Kilpailuluokat:
Ryhmä I, 6–9 v.

  1. Anja Mathlin, Kopsa (Tikkalan koulu, Mattilanperä)
  2.  Veera Jokela, Loimaa (Keskuskoulu, Loimaa)
  3.  Ciki Tammelin, Loimaa (Keskuskoulu, Loimaa)

 

1. Anja Mathlin
2. Veera Jokela
3. Ciki Tammelin

 

Ryhmä II, 10–13 v.

  1. Elsa Suominen, Loimaa (Keskuskoulu, Loimaa)
  2. Neela Nousiainen, Heinlahti (Huutjärven koulu, Pyhtää)
  3. Hilda Tuomola, Mellilä (Asemanseudun koulu, Mellilä)
1. Elsa Suominen
2. Neela Nousiainen
3. Hilda Tuomola

Ryhmä III, 14–17 v.

  1. Sofia Anastasia Vaskela, Helsinki (Pitäjänmäen peruskoulu, Helsinki)
  2.  Lotta-Lidia Roznovski, Espoo (Vääksyn yhteiskoulu, Vääksy)
  3. Nuppu Nieminen, Helsinki (Meilahden yläaste, Helsinki)

 

1. Sofia Anastasia Vaskela

 

2. Lotta-Lidia Roznovski
3. Nuppu Nieminen

 

Vuoden 2021 kilpailu

Teema: Ilmaurheillen ystävällisempi maailma

Tulokset

Ryhmä I: 6–9-vuotiaat

1. Ninni Kupari

2. Elsa Väskä

3. Niilo Vuorimaa

Ryhmä II: 10–13-vuotiaat

1.  Nuppu Nieminen

2. Rosa Tuomainen

Ryhmä III: 14–17-vuotiaat

1. Anastasia Vaskela

Ninni Kupari voitti 6–9-vuotiaiden sarjan.
Elsa Vänskä tuli toiseksi 6–9-vuotiaiden sarjassa.
Niilo Vuorimaa tuli kolmanneksi 6–9-vuotiaiden sarjassa.
Nuppu Nieminen voitti 10–13-vuotiaiden sarjan.
Roosa Tuomainen tuli toiseksi 10–13-vuotiaiden sarjassa.
Anastasia Vaskela voitti 14–17-vuotiaiden ryhmän.

 

 

Vuoden 2020 kilpailu

Teema: Lentäminen tänään ja huomenna

 Tulokset

14–17 -vuotiaat

  1.  Tiia Tuomela,  Vaasa
  2.  Timo Virkko, Vaasa
  3.  Nuppu Nieminen, Helsinki

10–13-vuotiaat

  1. Keira Laine, Riihimäki
  2. Tiitus Hanf,  Espoo
  3.  Eleonora Reinikainen, Siilinjärvi

6–9-vuotiaat

  1. Theo Harinen, Oulu
  2. Okko Järvinen, Siilinjärvi
  3. Stella Kempas, Siilinjärvi

Kansainvälisen kilpailun tulokset: https://www.fai.org/yac-results

 

Tiia Tuomelan maalaus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vuoden 2019 kilpailu

Teema: Unelmani lentämisestä

Tulokset

6–9-vuotiaat

  1. Hilma Holkko, Parainen
  2. Hiski Holkko, Parainen
  3. Melissa Lehrbäck, Nokia

10–13-vuotiaat

  1. Pinja Pasanen, Laukaa
  2. Vilma Pasanen, Laukaa
  3. Elisa Tasala, Taivalkoski

14–17-vuotiaat

  1. Lauri Sarén, Kajaani
  2. Jesse Korhonen, Laukaa
  3. Hertta Säkkinen, Maaninkavaara
Vuoden 2017 piirustuskilpailussa 9-vuotias Siiri Sarén Kajaanista taiteili värikkään teoksen ”Taivaan tilkkutäkki”.