lukeaksesi lehdessä julkaistut artikkelit
Kirjaudu jäsentunnuksilla

Kilpailukalenteri 2019

 

Purjelento

  • Kerholuokka 23.-29.6. (30.6.)
    EFPU, Oulun ilmailukerho ry
  • Open- ja racingluokat 27.7.-3.8.
    EFRY, Räyskälän Ilmailukerho
  • Maaliinlasku 7.9. (8.9. 14.9. 15.9.)
    EFIM, Imatran ilmailukerho

 

Liidinlajit

  • Riippuliito 8.-15.6.
    EFRA, Teekkareiden ilmailukerho ry
  • Mova, elokuu
    Salo, Varsinais-Suomen Moottoriliitäjät ry
  • Varjoliito vapaalento, kesä
    Eurooppa, Etelä-Suomen varjoliitäjät ry

 

Moottori-, ultrakevyt- ja taitolento

  • Ultrakevytlento, kesäkuu
    Hangon lentokenttä, Hangon lentokerho ry
  • Moottori- ja purjetaitolento, heinäkuu
    EFKA, Urheilutaitolentäjät ry

 

Laskuvarjourheilu

  • Freestyle, D2W, D4W, FS, VFS 30.-31.3.
    Fööni, Helsinki, Lentotehdas Oy
  • Tarkkuushyppy, kesä
    World Cupin yhteydessä Euroopassa, Skydive Finland ry
  • Canopy Formation  7.-9.8.
    Vesivehmaa, Hämeen Laskuvarjourheilijat
  • Canopy Piloting 7.-9.8.
    Vesivehmaa, Hämeen Laskuvarjourheilijat
  • Vapaapudotuslaijit 12.-16.8.
    Utti, Skydive Finland

 

Lennokit

Vapaastilentävät

  • F1A, F1B, F1C, F1AJ 1/4   9.2. (10.2.)
    Kristalliranta Pyhäjärvi, Porin ilmailukerho ry
  • F1A, F1B, F1C, F1AJ 2/4  23.2. (24.2.)
    Kristalliranta Pyhäjärvi, Porin ilmailukerho ry
  • F1A, F1B, F1C, F1AJ 3/4   9.3. (10.3.)
    Säkylän Pyhäjärvi, Lennokkipojat ry
  • F1A, F1B, F1C, F1AJ, 4/4   23.3. (24.3.)
    Kesälahti Puruvesi Hummonselkä, Savonlinnan Lentokerho ry

Siimaohjatut

  • F2B 1/3  15.6 (16.6)
    Malmin lentokenttä, F2B lajiryhmä
  • F2B 2/3 20.7. (21.7.)
    Kuopio, Kuopion lennokkikerho Kihu
  • F2B 3/3 17.8. (18.8.)
    Malmin lentokenttä, F2B lajiryhmä
  • F2D  31.8.
    Vantaa Petikko,  Lennokkipojat ry
  • F2A 1.9.
    Malmin lentokenttä, Lennokkipojat ry

RC taitolennokit ja kopterit

  • F3P 23.2.
    Iittalahalli, F3A Team Finland
  • F3A 1/3, touko-kesäkuu
    Ämmässuo, Espoo, Soukan lennokkikerho
  • F3A 2/3 AVOIN
    Paattinen, Turku, Turun Lennokkiseura
  • F3A SM 3/3, elo-syyskuu
    Ahmosuon lentokenttä, F3A Team Finland ry
  •  F3C 3.8. (4.8./10.-11.8.)
    Ämmässuo, Espoo, RC kopterit ry

RC liidokit

  • F3B 1/3   15.-16.6.
    Ruotsinpyhtää, Loviisan Ilmailijat ry
  • F3B 2/3   3.-4.8.
    Ruotsinpyhtää, Loviisan Ilmailijat ry
  • F3B 3/3   31.8.-1.9.
    Ruotsinpyhtää, Loviisan Ilmailijat ry

 

  • F3J 1/2  19.5.
    Nastola, Lajiryhmä FXJ Finland
  • F3J 2/2 1.9.
    Nastola, Lajiryhmä FXJ Finland

 

  • F3K 1/3 11.5.
    Savikko, Nurmijärvi,  Keravan lennokkikerho
  • F3K 2/3 25.8.
    Kuninkaanportin lennokkikenttä, Porvoon ilmailukerho
  • F3K 3/3  7.9.
    Savikko, Nurmijärvi, Vallilan lennokkikerho ry

 

  • F5J 1/4   18.5.
    Nastola, Lajiryhmä FXJ Finland
  • F5J 2/4   15.6.
    Halli, Lajiryhmä FXJ Finland
  • F5J 3/4   27.-28.7.
    Lappeenranta Eurotour, Lajiryhmä FXJ Finland
  • F5J 4/4   31.8.
    Nastola, Lajiryhmä FXJ Finland

 

RC mallilennokit

  • F4C 1/2  27.7. (28.7.)
    Kurjenneva, Seinäjoki, Seinäjoen RC-AIRCLUB ry
  • F4C 2/2 24.8. (25.8.)
    Ämmässuo, Espoo, Soukan lennokkikerho