lukeaksesi lehdessä julkaistut artikkelit
Kirjaudu jäsentunnuksilla

Kilpailukalenteri 2020

Kilpailukalenteri elää vieläkin, kilpailuja siirretään ja perutaan koronaviruksen varotoimenpiteiden vuoksi.

Kalenterin päivitys tehty 8.7.2020


Purjelento                                                                                         

Räyskälä-Säätiö                    Avoin- kerho- ja racinluokat  18.-25.7                       EFRY

Lentokerho -63 ry                  Maaliinlasku                              5.9. (6.9. 12.9.-13.9)  EFRY


Liidinlajit                                                                                            

Jämin riippuliitäjät ry                    Riippuliito                        4.-11.7                      EFJM

Jääkarhujen varjoliitoseura ry   Varjoliito                29.8.-6.9  Biedro Bernando, Espanja

Etelä-Pohjanmaan Liitäjät RY    Moottoroitu varjoliito 21.-23.8 (28.-30.8.) Alavus, Tuuri


Ultrakevytlento, moottori- ja purjetaitolento
Urheilutaitolentäjät ry                       Moottori- ja purjetaitolento 22.-26.7   Oripää

 

Laskuvarjo                                                                                         

Skydive Karjala ry , Utin laskuvarjokerho ry.  Tarkkuus 10.-12.7 (19.-21.7.) Immola

Hämeen Laskuvarjourheilijat ry    CF 2-way sequence  24.-26.7                  Vesivehmaa

Hämeen Laskuvarjourheilijat ry    CP ja WS                       24.-26.7                  Vesivehmaa

Lentotehdas Oy                                 Tunnelilentäminen        9.-10.10              Kauppakeskus

                                                                FS, VFS, D2W, D4W, Freestyle                   Redi, Fööni

 

Lennokit                                                                                          

Vapaastilentävät sisälennokit (F1D)                                                

Sisälennokkilajiryhmä                    F1D,               09/2020           Karhuhalli, Pori

 

Siimaohjatut taitolennokit (F2B)                                                      

F2B lajiryhmä                                    F2B 1/3         25.7. (26.7.)  Kuopio Kurkimäki urh.kenttä

F2B lajiryhmä                                    F2B 2/3         15.8. (16.8.)       Nummela

F2B lajiryhmä                                    F2B 3/3         19.9.                  Malmin lentokenttä

 

Siimaohjatut nopeus- (F2A) ja taistelulennokit (F2D)
Lennokkipojat ry                            F2A 1/1              30.8.                Vantaa, Petikko

Lennokkipojat ry                            F2D 1/1             29.8. (30.8.)   Malmin lentokenttä


Radio-ohjatut taitolennokit (F3A)                                                    

Seinäjoen RC-AIRCLUB ry          F3A 1/3               18.-19.7.         Seinäjoki, Kurenneva

F3A Team Finland ry                    F3A 2/3                8.-9.8     Kälviän lennokkikenttä

Tampereen RC lentäjät ry           F3A 3/3              29.-30.8.         Hämeenkyrö

 

Radio-ohjatut helikopterit (F3C)                                                      

RC kopterit ry                                 F3C 1/1               1.8. (2.8.)         Ämmässuo, Espoo

 

Radio-ohjatut termiikkiliidokit (F3B)                                               

Loviisan Ilmailijat ry                    F3B 1/2              1.-2.8.                 Ruotsinpyhtää

Loviisan Ilmailijat ry                    F3B 2/2              5.-6.9.                 Ruotsinpyhtää

 

Radio-ohjatut heittoliidokit (F3K)                                                    

Porvoon ilmailukerho ry            F3K 1/3               25.7.                      Savikko, Nurmijärvi

Vallilan lennokkikerho ry           F3K 2/3              15.8.                    Kuninkaanportti, Porvoo

Porvoon ilmailukerho ry            F3K 3/3              12.9.                    Savikko, Nurmijärvi


Radio-ohjatut suuret termiikkiliidokit (F3J)
Lajiryhmä FXJ Finland               F3J SM 1/1       15.8. (16.8,22.8,23.8)  Kuivanto, Nastola

 

Radio-ohjatut sähköliidokit (F5J)                                                     

Lajiryhmä FXJ Finland               F5J 1/3             13.-14.6.                Kuivanto, Nastola

Lajiryhmä FXJ Finland              F5J 2/3              18.-19.7.                Avoin

Lajiryhmä FXJ Finland              F5J 3/3               8.-9.8.                   Ummeljoki, Kouvola

 

Radio-ohjatut mallilennokit (F4C)                                                    

Seinäjoen RC-AIRCLUB ry         F4C 1/2             8.-19.7.                  Seinäjoki, Kurjenneva

Turun Lennokkiseura ry            F4C 2/2             Avoin                   Paattisen  lennokkikenttä