10.05.2022 Tiedotteet

Len­toon! Yleis- ja har­ras­teil­mai­lun tur­val­li­suus­we­bi­naa­ri järjestetään 28.5.

Yleis- ja harrasteilmailun turvallisuuswebinaari on jo perinteeksi muodostunut turvallisuus- ja yhteistyötapahtuma. Sen tavoitteena on koota yhteen aktiivisimmat ilmailunharrastajat ja toimijat. Tapahtumassa kuullaan esityksiä, keskustellaan ja opitaan yhdessä asioita, jotka parantavat lentoturvallisuutta kaikille ilmatilan käyttäjille.

 

Lentoon!-seminaarit ovat osa harrasteilmailun turvallisuustyön toimintamallia. Traficom, Finavia, Fintraffic ANS, Ilmatieteen laitos, Suomen Ilmailuliitto ja Suomen Moottorilentäjien Liitto ovat järjestäneet Lentoon!-lentoturvallisuusseminaareja yhteistyössä jo vuodesta 2015 alkaen.

 

Tämän vuoden järjestelyistä vastaa Fintraffic Lennonvarmistus Oy (Fintraffic ANS)

Tilaisuus järjestetään webinaarina lauantaina 28.5.2022 kello 9–16.

 

Ilmoittaudu tilaisuuteen ja saat henkilökohtaisen linkin tapahtumaan.

 

Ohjelma (ohjelmaan voi vielä tulla muutoksia)

  • klo 9.00 Avaus ja webinaarijärjestelyt
  • klo 9.05 Tervetuloa
  • klo 9.15 Ajankohtaista harrasteilmailun saralta (tapahtumia, määräyksiä ja tietoa): Traficom
  • klo 9.45 Dronetoiminnan integroituminen muuhun ilmailuun ja ajankohtaisia kuulumisia lennonvarmistuksesta: Fintraffic ANS
  • klo 10.30 tauko- (15min)
  • klo 10.45 Säähavaintojen tekeminen ja siihen liittyvä automaatio: Ilmatieteen laitos
  • klo 11.30 Dynaamisen, reaaliaikaisen ilmatilankäytön esittäminen digitaalisesti: Suomen Moottorilentäjien Liitto SMLL
  • klo 12.15 lounastauko (45min)
  • klo 13.00 Yleisilmailutoiminta Finavian lentoasemalla, huomioitavia turvallisuusasioita: Finavia Oyj
  • klo 13.45 SIL-poikkeamailmoitusjärjestelmän ja -prosessien esittely (SILPI): Suomen Ilmailuliitto SIL
  • klo 14.30 Traficom: Harrasteilmailun turvallisuustilanne koko ilmailun viitekehyksessä: Traficom

klo 14.50–15.30 Keskustelua ja kysymyksiä osallistujille

klo 15.30–15.35 Päätös