lukeaksesi lehdessä julkaistut artikkelit
Kirjaudu jäsentunnuksilla
29.08.2017 Uutiset

Valmisteveron palautus ei vaikuta arvonlisäveroon

Verohallinto antoi ohjauspäätöksen Ilmailuliiton pyynnöstä arvonlisäverotusta koskevassa asiassa.

Valmisteveroa palautetaan muun muassa lentotyöstä, laskuvarjohyppylennoista sekä peruskoulutus- ja tarkastuslennoista.  Yhdistys, joka ei ole arvonlisäverovelvollinen saa lakiin perustuen valmisteveron palaututusta. Palautettava verosumma on myös arvonlisäveron määräytymisen perusteena. Ilmailuliitto selvittikin, olisiko valmisteveron palautuksella vaikutusta myös arvonlisäveron määräytymiseen.

Selvisi, että vaikka polttoaineen myynnin veron perusteeseen on sisältänyt valmisteveroa, jota yhdistys voi hakea palautettavaksi ilmailualusten polttoaineista koskevien säännösten nojalla, ei yhdistyksen saamalla valmisteveron palautuksella ole vaikutusta myyjän velvollisuuteen suorittaa arvonlisäveroa koko myyntihinnasta. Eli yhdistyksen saamalla valmisteveroa koskevalla palautuksella ei ole vaikutusta myynnistä suoritettavan arvonlisäveron määrään.

Lisätietoja

edunvalvonta-asiantuntija Juha Silvennoinen puh. 044-7742228, juha.silvennoinen(at)ilmailuliitto.fi