Etusivu I Lajit I Purjelento I Kilpailut I Purjelennon Suomen mestarit

Purjelennon Suomen mestarit


 

VuosiKerholuokkaVakioluokka15m18mAvoin2-paikk 20mMaaliinlaskuMaaliinlaskun  joukkuekilpailuTaitolento SportsmanTaitolento Intermediate

1945

Purjelennon Suomen mestari Kalle Temmes 

1946

Purjelennon Suomen mestari Lars Norrmén

1947

Purjelennon Suomen mestari Kalle Temmes

1957

Purjelennon Suomen mestari Harald Tandefelt

1959

Purjelennon Suomen mestari Jorma Jalkanen

1961

Purjelennon Suomen mestari Matias Viitanen

1964

Purjelennon Suomen mestari Juhani Horma

1966

Purjelennon Suomen mestari Matias Viitanen

1969

 

Seppo Hämäläinen

 

 

Matias Viitanen

     

1971

Purjelennon Suomen mestari Matias Viitanen

1973

 

Raimo Nurminen

 

 

Matias Viitanen

     

1975

Jari Korjus

 

 

 

Matias Viitanen

     

1977

-

Mikko Asikainen

Markku Kuittinen

 

 

     

1978

Ei tarpeeksi kilpailupäiviä

Ei järjestetty

Ei järjestetty

 

 

     

1979

Heikki Horma

Jukka Helminen

Markku Kuittinen

 

 

     

1980

Jyrki Eskola

Erkki Heinonen

Mikko Asikainen

 

 

     

1981

-

Pentti Lehtinen

-

 

 

     

1982

Markku Kuittinen

Matias Viitanen

Simo Kuusisto

 

 

     

1983

-

Raimo Nurminen

Mikko Asikainen

 

 

     

1984

Antti Taimioja

Markku Kuittinen

Simo Kuusisto

 

 

     

1985

Esko Kokkonen

Hannu Seva

Mikko Asikainen

 

 

     

1986

Risto Saikko

Asko Pankka

Simo Kuusisto

 

 

     

1987

Ilmari Rintasalo

Asko Pankka

Simo Kuusisto

 

 

     

1988

 Sampo Hämäläinen

Jukka Helminen

Jouko Mäenpää

 

 

     

1989

Esko Kokkonen

-

-

 

 

     

1990

Veijo Rantanen

Markku Kuittinen

Simo Kuusisto

 

 

     

1991

Matti Aalto

Markku Kuittinen

Hannu Korhonen

 

 

     

1992

Kimmo Tihula

Juha Sorri

Simo Kuusisto

 

 

     

1993

Harri Tuviala

Markku Kuittinen

Veijo Rantanen

 

 

     

1994

Juha Soini

Markku Kuittinen

Martti Sucksdorff

 

 

     

1995

Jouko Ruotsalainen

Asko Pankka

Martti Koivula

 

 

     

1996

 

Hannu Nurmiranta

Antti Lehto

 

 

 

Paavo Koponen

   

1997

kolme kilpailupäivää

Antti Taimioja

Martti Koivula

 

 

 

Roni
Keituri

   

1998

Antti Taimioja

Antti Lehto

 

 

     

1999

 

Tero Koivunen

Timo Kiiha

 

 

 

Paavo Koponen

   

2000

Peruttiin osallistujien puutteessa

Esko Lehtonen

Antti Lehto

 

 

 

Seppo Kunttu

   

2001

Pentti Immonen

kolme kilpailupäivää

kolme kilpailupäivää

Martti Koivula

 

 

Pekka Halonen

   

2002

Jukka Sorvali

kaksi kilpailupäivää

kaksi kilpailupäivää

Asko Pankka

 

 

Pekka Halonen

   

2003

Jarmo Forsstén

Kristian Roine

Martti Koivula

Juha Sorri

 

 

Hannu Halonen

   

2004

kolme kilpailupäivää

Kristian Roine

Hannu Nurmiranta

kolme kilpailupäivää

 

 

Pekka Halonen

   

2005

Sakari Pyörre

Juha Sorri

Hannu Nurmiranta

Erkki Heinonen

 

 

Antti Taimioja

   

2006

Jouko Ruotsalainen

Kaj Vesterbacka

Hannu Nurmiranta

Erkki Heinonen

 

 

Asko Pankka

Nuorisoilmailijat

Matti Peura

 

 2007

Olli Teronen

 Juha Sorri

Tapio Tourula

 Hannu Halonen

  

Sauli Salmela

Nuorisoilmailijat

Mikko Luukkanen

 

 2008

 Kristian Roine

 Aku Jaakkola

Harri Hirvola

 Antti Lehto

 

 

Sauli Salmela

 

Markku Tenhunen

Matti Peura

 2009

 Kristian Roine

Juha Sorri

 Harri Hirvola

Martti Koivula

  

 Jarmo Forssten

 Kouvolan Ilmailyhdistys

 Markku Tenhunen

 Jyrki Viitasaari

 2010

 Kristian Roine Aku Jaakkola Harri HirvolaMartti Koivula Hannu Halonen & Ilpo Hyvärinen Timo Pankka

 Nuorisoilmailijat

  
2011Antti KoskiniemiJuha SorriMartti KoivulaMartti Koivula Visa-Matti Leinikki &Hannu NiemiSodankylän Ilmailukerho Ville SulkakoskiJanne Nyyssönen 

 

2012

Kristian Roine Juha Sorri  Harri Hirvola Olli Teronen
  Kimmo Tihula & Juha Kuitto    
2013Sakari PyörreMarkku KuusistoTapio TourulaMartti Koivula Hannu Nurmiranta & Ilpo Haikonen Matias Laakso Sodankylän Ilmailukerho  
2014Kristian Roine Markku Kuusisto Olli Teronen     
2015          

Päivitetty 23.6.2014 / AK

powered by eMedia