LASKUVARJOURHEILUN PALKINNOT JA PALKITUT

 

LASKUVARJOURHEILUN PALKINNOT 

 

Vuoden Laskuvarjourheilija - NESTE-Malja, Neste Oy:n 29.11.1969 lahjoittama kiertopalkinto

  • 2017 Pasi Pirttikoski
  • 2016 Inka Tiitto
  • 2015 ?
  • 2014 VFS Head Up ennätysryhmä
    • Ari Inki
    • Kim Törnwall
    • Kimmo Vaahteranoksa
    • Maria Dmitrienko
    • Markku Tolvi
    • Matti Miilunmäki
  • 2013 Timo Toivonen
  • 2012 Risto Käyhkö
  • 2011 FAI-tuomarit
    • Reijo Aittomäki
    • Jan Andersson
    • Raija Kosonen
    • Pekka Salmela
    • Antti Väisänen
  • 2010 Pro-Team
    • Kimmo Pohjola
    • Outi Pohjola
    • Laura Miettinen
    • Eija Suvala
    • Juho Mikkola
    • Mikko Kajala
  • 2009 Jari Kuosma 
  • 2008 Jukka Olkkonen 
  • 2007 HeKla-joukkue
    • Heini Elo
    • Klas Ramsay
  • 2006 Jukka Juntunen 
  • 2005 HeKla-joukkue
    • Heini Elo
    • Klas Ramsay
  • 2004 Hannu Leskinen
  • 2003 Markku Teivainen
  • 2002 HeKla-joukkue
    • Heini Elo
    • Klas Ramsay
  • 2001 Risto Salonen
  • 2000 Ulla Mansikka
  • 1999 Simo Sainio
  • 1998 Jussi Laine
  • 1997 Timo Kokkonen
  • 1996 Ville Kajala
  • 1995 Risto Ponto
  • 1994 Madway-joukkue
    • Hannu Ryömä
    • Timo Rantala
    • Kari Palola
    • Ari Laukkanen
    • Pekka Palotie
  • 1993 Markku Paakkanen
  • 1992 Jari Kankainen
  • 1991 Pekka Kivinen
  • 1990 Olavi Kilpinen
  • 1989 Tatu Soini
  • 1988 Maurits Kouhia
  • 1987 Sinikka Nieminen
  • 1986 Tatu Soini
  • 1985 Pekka Ora
  • 1984 Hannu Laitinen
  • 1983 Esa Huusari
  • 1982 Anssi Horppu
  • 1981 Timo Nieminen
  • 1980 Olavi Kilpinen
  • 1979 Jorma Öster
  • 1978 Rauno Härkönen
  • 1977 Markku Laksio
  • 1976 Markku Jääskeläinen
  • 1975 Olavi Kilpinen
  • 1974 Rauno Härkönen
  • 1972 Tapio Satamo
  • 1971 Risto Valta
  • 1970 Antero Takkala
  • 1969 Harri Toivonen

 

Paraoskari - Senior Skydivers ry:n palkinto (kts. kuva)

  • 2016 Olavi Kilpinen
  • 2015 Olli-Pekka Luomajoki
  • 2014 Pilvi Keränen
  • 2013 Timo Toivonen
  • 2012 Matti Heino
  • 2011 Juha Putkisaari
  • 2010 Pekka Kivinen
  • 2009 Jukka Olkkonen
  • 2008 Ei nimetty
  • 2007 Visa Parviainen
  • 2006 Paavo Huusari
  • 2005 Jorma Kosonen
  • 2004 Lauri Oksanen
  • 2003 Markku Teivainen
  • 2002 Mikko Tyni
  • 2001 Ulla Mansikka
  • 2000 Petri Terho
  • 1999 Rauno Härkönen
  • 1998 Pasi Pirttikoski
  • 1997 Jussi Laine
  • 1996 Tuure Helo
  • 1995 Risto Salonen
  • 1994 Anssi Horppu
  • 1993 Hannu Leskinen
  • 1992 Matti Mertala

 

Boogie of the Year - Boogie Animals ry:n palkinto

  • 2012 X-Games Freefly Boogie Kalajoki, Skydive Kemi
  • 2011 Faceboogie, Oulun Laskuvarjokerho
  • 2010 Alavuden SM-kilpailut. AIK ja BA'r'
  • 2009 Thousand Lakes Boogie, KLU, JLK, MiLK
  • 2008 Pimp My Fly, SLK 
  • 2007 SM-kilpailut, Rautavaara, KLU
  • 2006 Hanko Open, SLK
  • 2005 Parasummer, Eesti
  • 2004 Fun Flying Boogie, Turku

 

TASAVALLAN PRESIDENTIN ITSENÄISYYSPÄIVÄN JUHLA

  • 2007 Heini Elo ja Klas Ramsay

 

MUUT ILMAILUPALKINNOT LASKUVARJOURHEILUN ANSIOISTA

 

Raija Kosonen Memoria Trophy

 

  • FAI / IPC päätti vuonna 2016 jakaa Raija Kososen arvostetun tuomariuran muistoksi kiertopalkinnon Freestylen MM-voittajalle.

 

Harmon-patsas

  • 2005 Team HeKla
    • Heini Elo
    • Klas Ramsay

Kotkanpoika-kiertopalkinto

  • 2017 Alavuden Ilmailukerho ry
  • 2012 Skydive Finland ry
  • 2011 Suomen Urheiluilmailijat ry / vai Urheilutaitolentäjät ry ?
  • 2009 Alavuden Ilmailukerho ry
  • 2008 Suomen Laskuvarjokerho ry
  • 2004 Hämeen Laskuvarjourheilijat ry
  • 2000 Hämeen Laskuvarjourheilijat ry
  • 1992 Kemin Laskuvarjokerho ry
  • 1991 Utin Laskuvarjokerho ry
  • 1989 Suomen Laskuavarjokerho ry
  • 1983 Suomen Laskuvarjokerho ry
  • Imatran Ilmailukerho 1970, 1973, 1976, 1977, 1980, 1982 (varmasti ainakin osittain aktiivisen hyppääjäkunnan ansiosta)

Suomen Ilmailupatsas

  • 2011 Ville Kajala
  • 2008 Tero Tuominen
  • 2006 Timo Kokkonen
  • 2001 Olavi Kilpinen
  • 1994 Pekka Ora

Suomen Ilmailuliiton kultainen ansiomerkki

  • 2014 Rauno Härkönen
  • 2006 Risto Salonen
  • 1994 Kavo Laurila

Luumun Malja

  • 2017 ei jaettu
  • ????
  • 2013 Inka Tiitto
  • 2012 Maria Jussila
  • 2011 Katja Larinen
  • 2010 Jonna Berghäll
  • 2009 Niina Pöllänen
  • 2008 Pimp My Fly -boogie 
  • 2007 Katja Larinen 
  • 2006 Heini Elo
  • 2004 Satu Munnukka
  • 2001 Heini Elo
  • 2000 Airbabes
    • Tuuli Somma
    • Susanna Varonen
    • Mia Broman
    • Satu Munnukka
    • Mika Kastell
    • Taina Rajala
  • 1994 Nadja Lönnroth (ensimmäinen palkinnon saaja)

     Vuodet voivat heittää yhdellä, jakoajankohdan takia.

Karairin kiertopalkinto

  • 2006 Kemin Laskuvarjokerho ry

FAI:n Honorary Group -diplomi, perustettu v. 1965

  • 2003 Parasale Oy
  • 2001 Utin Jääkärirykmentti
  • 1992 Suomen Laskuvarjokerho ry

FAI:n Airsport-mitali, perustettu v. 1992

  • 2004 Veikko Korhonen
  • 2000 Ulla Mansikka
  • 2000 Rauno Härkönen

FAI:n Paul Tissandier -diplomi, perustettu v. 1952

  • 2012 Timo Kokkonen
  • 2002 Esa Saarinen
  • 1986 Kavo Laurila
  • 1970 Kavo Laurila

Urheilutoimittajain liitto ry. Lajien parhaat, Ilmailu

  • 2016 Inka Tiitto
  • 2015 Inka Tiitto
  • 2009 Team HeKla, Heini Elo ja Klas Ramsay
  • 2008 Team HeKla, Heini Elo ja Klas Ramsay
  • 2007 Team HeKla, Heini Elo ja Klas Ramsay
  • 2006 Team HeKla, Heini Elo ja Klas Ramsay
  • 2005 ....

Liikunta- ja urheilukulttuurin ansiomitali

  • ....
  • 2002 Olavi Kilpinen
  • .....

 

KILPAILUJEN KIERTOPALKINNOT

 

Senior Skydivers ry:n palkinto parhaalle FS 4-way joukkueelle SM-kilpailuissa (SS-Malja II, kiertopalkinto SM-RW 4-joukkueelle)

  • 2016 Pro-Team
    • Kimmo Pohjola, Outi Pohjola, Eija Suvala, Jorma Löfgren, Petri Mastola, Emilia Sormunen
  • 2015 Tigers
    • Joonas Karjalainen, Jorma Löfgren, Eija Suvala, Nina Kivilompolo, Mikko Kajala, Markus Pitkänen
  • 2014  Pro Team
    • Kimmo Pohjola, Outi Pohjola, Emilia Sormunen, Timo Kokkonen, Petri Mastola, Juho Mikkola
  • 2013  Pro Team
    • Kimmo Pohjola, Outi Pohjola, Eija Suvala, Juho Mikkola, Emilia Koskimaa, Mikko Kajala
  • 2012  Silver Knights
    • Arto Peura, Mika Jäkälä, Pasi Holopainen, Ville Kallioniemi, Kimmo Pohjola, Mikko Kajala
  • 2011 Pro-Team
    • Laura Miettinen, Outi Pohjola, Kimmo Pohjola, Juho Mikkola, Tony Nyholm, Mikko Kajala
  • 2010 Pro-Team
    • Laura Miettinen, Eija Suvala, Outi Pohjola, Kimmo Pohjola, Juho Mikkola, Mikko Kajala
  • 2009 Pro-Team 
    • Laura Miettinen, Eija Suvala, Outi Pohjola, Kimmo Pohjola, Juho Mikkola, Mikko Kajala
  • 2008 Tigers
    • Nina Kivilompolo, Markus Pitkänen, Nadja Lönnroth, Joonas Karjalainen, Riku Peltola, Erkki Kursukangas
  • 2007 Tigers
    • Nina Kivilompolo, Markus Pitkänen, Nadja Lönnroth, Joonas Karjalainen, Erkki Kursukangas
  • 2006 Pro-Team
    • Laura Miettinen, Outi Pohjola, Niina Pöllänen, Kimmo Pohjola, Henrik Lakela, Matti Eskonniemi
  • 2005 Overload Light
    • Petri Ukkonen, Ville Siiropää, Tapio Lehtinen, Antti Airikka, Ari Hanttu
  • 2004 Zooey
    • Satu Munnukka, Taija Rajala, Mia Broman, Suvi Pesonen, Ahti Kangas
  • 2003 FC-Moukku
    • Tony Nyholm, Ari Laukkanen, Pasi Silkosuo, Jukka Tanninen, Riku Peltola, Jouni Nurmi
  • 2002 FC- Moukku
    • Tony Nyholm, Ari Laukkanen, Pasi Silkosuo, Jukka Tanninen, Riku Peltola, Jouni Nurmi
  • 2001 FC-Moukku
    • Tony Nyholm, Ari Laukkanen, Jukka Tanninen, Pasi Silkosuo, Simo Sainio, Jouni Nurmi
  • 2000 FC-Moukku
    • Tony Nyholm, Riku Peltola, Janne Laiho, Jukka Tanninen, Pasi Silkosuo, Jouni Nurmi
  • 1999 FC-Moukku
    • Nadja Lönnroth, Riku Peltola, Tony Nyholm, Ari Laukkanen, Markku Teivainen, Olli-Pekka Luomajoki
  • 1998 Positiivista Poikaenergiaa
    • Ari Laukkanen, Mika Rautiainen, Riku Peltola, Jukka Tanninen, Oskar Salonaho, Jouni Nurmi
  • 1997 MAX 5
    • Matthew Iles, Reijo Kortesalmi, Mika Rautiainen, Marko Tiainen, Vesa Vuorenkoski, Jyrki Rantalainen
  • 1996 MAX 4
    • Matthew Iles, Mika Rautiainen, Marko Tiainen, Vesa Vuorenkoski, Taina Humu ja Henry Pohjolainen
  •  1995 Murphy's Law
    • Jukka Laiho, Riku Peltola, Hannu Ryömä, Marko Tiainen, Susanna Kupiainen ja Janne Laiho
  •  1994 Madway
    • Timo Rantala, Hannu Ryömä, Ari Laukkanen, Kari Palola, Pekka Palotie ja Matti Veikkola
  •  1993 Madway
    • Timo Rantala, Hannu Ryömä, Ari Laukkanen, Kari Palola, Mauri Hartikainen ja Pekka Palotie
  • 1992 Madway
    • Timo Rantala, Tony Nyholm, Hannu Ryömä ja Jorma Löfgren
  •  1991 Dusty Sky
    • Kari Palola, Mauri Hartikainen, Kari Koivuranta ja Petteri Peltola

 

Utin Laskuvarjokerho ry:n palkinto Freeflying SM-kilpailun voittajalle

  • 2014 Muikeenmaireet
    • Teppo Helminen, Mariela Vallanvaara, Jesse Salmenoja
  • 2013 United Freeflyers of Utti
    • Markus Riihonen, Panu Keränen, Jukka Vesa
  • 2012 Angry Birds Freefly
    • Markku Tolvi, Kim Törnwall, Thomas Wahlroos
  • 2011 Angry Birds
    • Markku Tolvi, Kim Törnwall, Thomas Wahlroos
  • 2010 United Freeflyers of Utti
    • Jukka Vesa, Panu Keränen, Markus Riihonen
  • 2009 Pommi
    • Juge Heikkilä, Misko Iho, Juha Putkisaari
  • 2008 Team 8 
    • Hannu Halla-Aho, Niko Kiviniemi, Kimmo Vaahteranoksa
  • 2007 Team 8
    • Hannu Halla-Aho, Niko Kiviniemi, Kimmo Vaahteranoksa
  • 2006 United Freeflyers of Utti
    • Juha Putkisaari, Markus Saari, Juha-Matti Sironen
  • 2000 Ettan
    • Teppo Heikkinen, Tommi Hietanen, Risto Kovalainen

 

Helsingin Ilmailuyhdistys (HILY) ry:n palkinto joukkuetarkkuuden voittajalle SM-kilpailuissa. Tulos suluissa.

  • 2015 Skydive FinlandI (0,79)
    • Olavi Kilpinen, Ville Kajala, Seppo Siltala
  • 2014 ULK I (0,83)
    • Anssi Horppu, Ville Kajala, Timo Toivonen
  • 2013 SdF (0,35)
    • Olavi Kilpinen, Ville Kajala, Seppo Siltala
  • 2012 ULK (0,15)
    • Olavi Kilpinen, Ville Kajala, Seppo Siltala 
  • 2011 ULK (0,64)
    • O. Kilpinen, V. Kajala, S. Siltala
  • 2010 ULK-I (1,07)
    • A. Horppu, A. Toppinen, T. Toivonen
  • 2009 ULK-I (0,34)
    • A. Horppu, A. Kausalainen, T. Toivonen
  • 2008 TEAM-92 (2,74 (1,46))
    • S. Honkanen, P. Kivinen, J. Lautamäki
  • 2007 ULK-I (0,62)
    • A. Horppu, A. Kausalainen, O. Kilpinen, V. Korhonen, T. Toivonen
  • 2006 TEAM-92 (0,69)
    • M. Vehviläinen, P. Kivinen, V. Kajala, R. Hirvonen, J. Lautamäki
  • 2005 TEAM-92 (0,57)
    • P. Terho, M. Vehviläinen, R. Hirvonen, P. Kivinen, V. Kajala
  • 2004 TEAM-92 (0,44)
    • P. Terho, M. Vehviläinen, R. Hirvonen, P. Kivinen, V. Kajala
  • 2003 TEAM-92 (0,41)
    • P. Terho, M. Vehviläinen, O. Kilpinen, P. Kivinen, R. Ponto
  • 2002 TEAM-92 (0,21)
    • P. Terho, M. Vehviläinen, O. Kilpinen, P. Kivinen, V. Kajala
  • 2001 TEAM-92 (0,13)
    • P. Terho, M. Vehviläinen, O. Kilpinen, P. Kivinen, V. Kajala
  • 2000 UtJR (0,52)
    • P. Martikainen, J. Kuittinen, P. Heinonen, P. Lehtonen, R. Nordman
  • 1999 UtJR (0,61)
    • P. Martikainen, K. Savolahti, J. Kuittinen, P. Heinonen, P. Lehtonen
  • 1998 TEAM-92 (0,41)
    • P. Terho, V. Kajala, T. Panula, P. Kivinen, R. Ponto
  • 1997 TEAM-92 (0,31)
    • P. Terho, V. Kajala, T. Panula, P. Kivinen, R. Ponto
  • 1996 TEAM-92 (0,35)
    • P. Terho, V. Kajala, T. Panula, P. Kivinen, R. Ponto
  • 1995 TEAM-92 (0,79)
    • J. Kankainen, P. Terho, T. Panula, P. Kivinen, R. Ponto
  • 1994 TEAM-92 (0,36)
    • J. Kankainen, P. Terho, T. Panula, P. Kivinen, R. Ponto
  • 1993 TEAM-92 (0,32)
    • J. Kankainen, P. Terho, T. Panula, P. Kivinen, R. Ponto
  • 1992 ULK II (0,48)
    • M. Palmu, I. Halinen, J. Autti, S. Siltala, M. Hakkarainen
  • 1991 LjK (1,30)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, T. Soini, S. Luukkonen, M. Kokkonen
  • 1990 LjK (0,82)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, T. Soini, S. Luukkonen, P. Lahdenpää
  • 1989 LjK (0,15)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, T. Soini, S. Luukkonen
  • 1988 ULK (0,24)
    • O. Lahti, A. Kausalainen, J. Lahti, T. Toivonen, J. Mäki-Kuhna
  • 1987 LjK (16/0,26)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, S. Luukkonen, T: Soini
  • 1986 SSLU
    • Härkönen, Kivinen, Satamo, Korhonen, Lötjönen
  • 1985 LjK (0,32)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, T. Soini, R. Aittomäki, J. Laamanen
  • 1984 LjK (0,90)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, T. Soini, J. Laamanen, R. Aittomäki
  • 1983 LjK (0,72)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, J. Laamanen, T. Soini, J-M. Ritonen
  • 1982 LjK (0,26)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, J. Laamanen, T. Soini, J-M. Ritonen
  • 1981 LjK (0,12)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, J. Laamanen, T. Soini
  • 1980 LjK (0,89)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, J. Laamanen, T. Soini
  • 1979 LjK (0,29)
    • K. Savolahti, O. Kilpinen, J. Laamanen, T. Soini, R. Aittomäki
  • 1978 LjK
    • H. Laitinen, O. Kilpinen, K. Savolahti, T. Soini
  • 1977 LLK
    • R. Koivisto, P. Kittelä, R. Koponen, P. Tuominen
  • 1976 OLK
    • T. Satamo, H. Hernesniemi, M. Närhi, R. Kemppainen
  • 1975 LjK
    • Laitinen, Kilpinen, Savolahti, Soini
  • 1974 LjK
    • Laitinen, Kilpinen, Savolahti, Soini
  • 1973 LLK
    • Koivisto, Voutilainen, Koponen, Tuominen
  • 1972 LjK
    • Kauppila, Laitinen, Soini, Kilpinen
  • 1971 SLK
    • Mali, Norra, Valta, Rodolfi
  • 1970 SLK
    • Norra, Takkala, Nieminen, Kokkonen
  • 1969 TALK
    • Toivonen, Ruuskanen, Frilander, Liimatainen
  • 1968 SLK (0,27)
    • Mali, Takkala, Valta, Ylinen
  • 1967 SLK (3,45)
    • Mali, Takkala, Valta
  • 1966 SLK (2,65)
    • Mali, Takkala, Valta, Ylinen
  • 1965 SLK (4,09)
    • Valta, Lepistö, Laine
  • 1964 SLK (6,16)
    • Lindholm, Haatanen, Savolainen

 

Pentti Mäkelän (12.7.1930 - 1.9.1983) kiertopalkinto henkilökohtaisen tarkkuuden Suomen mestarille

  • 2016 Ville Kajala
  • 2015 Ville Kajala
  • 2014 Ville Kajala
  • 2013 Ville Kajala
  • 2012 Ville Kajala
  • 2011 Timo Toivonen
  • 2010 Anssi Horppu
  • 2009 Ville Kajala
  • 2008 Seppo Honkanen
  • 2007 Risto Ponto
  • 2006 Timo Toivonen
  • 2005 Timo Toivonen
  • 2004 Ville Kajala
  • 2003 Petteri Rankinen
  • 2002 Ville Kajala
  • 2001 Petri Terho
  • 2000 Seppo Siltala
  • 1999 Petteri Lehtonen
  • 1998 Ville Kajala
  • 1997 Risto Ponto
  • 1996 Kalle Savolahti
  • 1995 Petri Terho
  • 1994 Timo Toivonen
  • 1993 Risto Ponto
  • 1992 Oula Lahti
  • 1991 Olavi Kilpinen
  • 1990 Kalle Savolahti
  • 1989 Olavi Kilpinen
  • 1988 Jouni Lahti
  • 1987 Sinikka Nieminen
  • 1986 Kalle Savolahti

 

STIPENDIT

 

Senior Skydivers ry:n Junioristipendi

  • 2016 Eelis Seilola, JLK
  • 2015 Saku Lehtinen, TamLK
  • 2014 Valtteri Lipsanen, ULK
  • 2013 Viivi Naakka, TamLK
  • 2012, Lauri Rantaniemi, HLU
  • 2011 Walter Clee, OLK
  • 2010 Matti Pirttikoski, HLU
  • 2009 Petra Kivilompolo, SLK
  • 2008 Ei jaettu
  • 2007 Panu Keränen, ULK
  • 2006 Team Overload, ULK
  • 2005 Joni Turja, Turku
  • 2004 Ei jaettu
  • 2003 Niina Pöllänen, Napapiiri
  • 2002 Mikko Kajala, Utti
  • 2001 Susanna Saari, Helsinki
  • 2000 Mirja Karhu, Oulu
  • 1999 Jaakko Laukkanen, Kemi
powered by eMedia